Aktivt företag
CaptureInnovation AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-29
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och utbildning inom IT, teknik och företags organisation samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 maj 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra Hamngatan 46
- Postnummer & ort
- 41109 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- CaptureInnovation ABReg 2014-02-20
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
12.9 mkr
▲ 23.4%Årets resultat
-395 tkr
▼ 159.4%Tillgångar
4.9 mkr
▲ 7.3%Eget kapital
485 tkr
▼ 74.2%Soliditet
9.9%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
11
Medelantal
Kassa & bank
481 tkr
▼ 53.9%Totala skulder
4.4 mkr
▲ 64.2%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 854 303 | 10 416 959 | 10 461 850 | 10 274 177 | 8 779 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 958 591 | 1 578 223 | 1 583 337 | 1 808 143 | - |
| Personalkostnader | 11 736 563 | 7 946 398 | 7 629 200 | 6 466 811 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −696 558 | 910 246 | 1 173 696 | 2 123 152 | - |
| Resultat e. fin. poster | −395 020 | 907 768 | 829 643 | 2 117 439 | 1 084 000 |
| Resultat före skatt | −395 020 | 907 768 | 949 643 | 2 239 439 | - |
| Årets resultat | −395 020 | 665 016 | 641 033 | 1 729 428 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 000 000 | 703 810 | 673 954 | 842 837 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 903 006 | 3 867 342 | 4 339 396 | 6 979 581 | - |
| Kassa & bank | 481 157 | 1 043 141 | 1 531 965 | 3 937 202 | - |
| Summa tillgångar | 4 903 006 | 4 571 152 | 5 013 350 | 7 822 418 | - |
| Eget kapital | 484 697 | 1 879 717 | 2 475 702 | 2 934 668 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 418 309 | 2 691 435 | 2 537 648 | 4 767 750 | - |
| Soliditet (%) | 9.9% | 41.1% | 49.4% | 38.7% | 23.7% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-09-30
Registrerad: 2026-04-08
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-09-30
Registrerad: 2025-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-09-30
Registrerad: 2024-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-09-30
Registrerad: 2023-02-17
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "CaptureInnovation AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB