Aktivt företag
Dalarnas Sjukvårdsförebyggande Klinik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-28
Bolaget ska bedriva produktion och försäljning av hälso-, arbetslivs- och arbetsrelaterade sjukvårdstjänser, öppen sjukvård, friskvård, läkarundersökning, kostrådgivning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Granvägen 3
- Postnummer & ort
- 79137 FALUN
- Registrerat namn
- Dalarnas Sjukvårdsförebyggande Klinik ABReg 2013-06-03
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
403 tkr
▼ 16.6%Årets resultat
203 tkr
▼ 23.6%Tillgångar
2.1 mkr
▲ 10.6%Eget kapital
528 tkr
▼ 65.4%Soliditet
31.0%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1.9 mkr
▲ 4.2%Totala skulder
133.3 mdkr
▲ 141.2%| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 402 879 | 483 092 | 859 912 | 808 628 | 59 670 |
| Övriga externa kostnader | 113 066 | 102 505 | 127 197 | 96 116 | 159 988 |
| Personalkostnader | 18 790 | 18 481 | 25 172 | 26 877 | 18 594 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 211 532 | 290 047 | 628 884 | 606 975 | −197 571 |
| Resultat e. fin. poster | 256 920 | 337 035 | 629 038 | 606 550 | −198 153 |
| Resultat före skatt | 256 920 | 337 035 | 629 038 | 456 550 | 27 809 |
| Årets resultat | 202 572 | 265 228 | 494 612 | 361 135 | 19 699 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 32 867 | 60 358 | 139 017 | 217 676 | 296 336 |
| Omsättningstillgångar | 2 067 801 | 1 838 877 | 2 412 347 | 1 665 036 | 859 937 |
| Kassa & bank | 1 868 558 | 1 793 117 | 2 227 904 | 1 420 605 | 671 703 |
| Summa tillgångar | 2 100 668 | 1 899 235 | 2 551 364 | 1 882 712 | 1 156 272 |
| Eget kapital | 528 453 | 1 525 881 | 1 260 654 | 766 042 | 404 907 |
| Långfristiga skulder | 1 332 868 | 55 268 | 879 958 | 784 263 | 715 763 |
| Kortfristiga skulder | 89 347 | 168 086 | 260 752 | 182 407 | 35 603 |
| Soliditet (%) | 31.0% | 87.0% | 56.0% | 47.0% | 35.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-04-30
Registrerad: 2025-11-25
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-04-30
Registrerad: 2024-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-04-30
Registrerad: 2023-10-13
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-04-30
Registrerad: 2022-10-29
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Dalarnas Sjukvårdsförebyggande Klinik AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB