Aktivt företag
Faraz AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget skall bedriva restaurang och servicebutik med paketutlämning, försäljning av tobak, konfektyr och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ektorpsgatan 22
- Postnummer & ort
- 60373 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Faraz ABReg 2019-12-20
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5.9 mkr
▲ 4.7%Årets resultat
19 tkr
▼ 88.2%Tillgångar
639 tkr
▼ 19.0%Eget kapital
257 tkr
▲ 8.2%Soliditet
43.1%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
306 tkr
▲ 12.8%Totala skulder
359 tkr
▼ 100.0%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 877 730 | 5 615 781 | 4 082 627 | 376 162 | −1 |
| Övriga externa kostnader | 962 038 | 867 103 | 710 170 | 221 619 | 18 248 |
| Personalkostnader | 2 516 913 | 1 629 102 | 505 122 | 57 859 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 35 503 | 225 192 | 387 141 | −285 341 | −18 269 |
| Resultat e. fin. poster | 26 378 | 209 339 | 369 933 | −291 579 | −18 269 |
| Resultat före skatt | 26 378 | 209 339 | 346 801 | −291 579 | −18 269 |
| Årets resultat | 19 453 | 165 235 | 332 507 | −291 579 | −18 269 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 206 310 | 212 001 | 230 487 | 248 973 | - |
| Omsättningstillgångar | 433 009 | 576 988 | 471 671 | 235 867 | 61 259 |
| Kassa & bank | 305 614 | 270 938 | 187 434 | 85 757 | 51 484 |
| Summa tillgångar | 639 320 | 788 989 | 702 158 | 484 840 | 61 259 |
| Eget kapital | 257 347 | 237 894 | 72 659 | 50 152 | 31 731 |
| Långfristiga skulder | 0 | 143 183 | 266 266 | 215 395 | 20 000 |
| Kortfristiga skulder | 358 841 | 384 781 | 340 101 | 219 293 | 9 528 |
| Soliditet (%) | 43.1% | 32.5% | 13.0% | 10.0% | 52.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-12-31
Registrerad: 2021-08-06
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Faraz AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB