Aktivt företag
Gylle Byggnadsvård AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva köp och försäljning av byggnadsmaterial samt utföra byggnadsarbeten, idka verksamhet med ekonomiska konsultationer, förvaltning av värdepapper och fastigheter, förvaltning, leasing och finansiering av fast och lös egendom, idka fordons- och maskinuthyrning, företrädesvis entreprenad- maskiner inom byggnadsbranschen,
- Registrerat
- 20 juni 1991
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Box 292
- C/o
- c/o Svenska Standardbolag AB
- Postnummer & ort
- 79127 FALUN
- Registrerat namn
- Gylle Byggnadsvård ABReg 2002-07-17
Pågående processLI-AVOMFO
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
479 tkr
▼ 0.5%Årets resultat
185 tkr
▲ 187.3%Tillgångar
385 tkr
▲ 60.6%Eget kapital
127 tkr
▲ 6.9%Soliditet
32.9%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
274 tkr
▲ 87.3%Totala skulder
258 tkr
▲ 113.3%| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 478 765 | 481 120 | 239 467 | 1 148 534 | 604 292 |
| Övriga externa kostnader | 204 720 | 203 787 | 195 186 | 209 273 | 222 416 |
| Personalkostnader | 433 | 3 715 | 465 | 1 198 | 3 459 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 184 412 | 64 421 | −99 028 | 252 920 | 141 164 |
| Resultat e. fin. poster | 185 156 | 64 443 | −99 028 | 252 815 | 140 886 |
| Resultat före skatt | 185 156 | 64 443 | −99 028 | 252 815 | 140 886 |
| Årets resultat | 185 156 | 64 443 | −99 028 | 252 815 | 140 886 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 486 | 13 039 | 47 833 |
| Omsättningstillgångar | 384 990 | 239 693 | 118 008 | 232 388 | 596 457 |
| Kassa & bank | 274 125 | 146 365 | 55 276 | 52 786 | 64 885 |
| Summa tillgångar | 384 990 | 239 693 | 122 494 | 245 427 | 644 290 |
| Eget kapital | 126 778 | 118 642 | 54 199 | 198 228 | 305 412 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 258 212 | 121 051 | 68 295 | 47 199 | 338 878 |
| Soliditet (%) | 32.9% | 49.5% | 44.2% | 80.8% | 47.4% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-12-31
Registrerad: 2021-03-04
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Gylle Byggnadsvård AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB