Aktivt företag
Highest First AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-29
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet och rådgivning kring utveckling av programvara och system, kring marknadsföring, hälsa och personlig utveckling samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 januari 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kivra: 556919-9341
- Postnummer & ort
- 10631 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Highest First ABReg 2013-01-22
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1.8 mkr
▲ 51.0%Årets resultat
381 tkr
▲ 297.2%Tillgångar
920 tkr
▲ 48.5%Eget kapital
696 tkr
▲ 49.6%Soliditet
76.0%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
421 tkr
▼ 19.1%Totala skulder
225 tkr
▲ 45.0%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 823 261 | 1 207 323 | 1 583 420 | 1 410 779 | 1 400 501 |
| Övriga externa kostnader | 176 161 | 104 830 | 128 841 | 62 882 | 50 445 |
| Personalkostnader | 1 219 374 | 1 291 762 | 1 136 320 | 906 483 | 908 229 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 428 350 | −189 759 | 456 223 | 468 789 | 398 918 |
| Resultat e. fin. poster | 430 033 | −192 992 | 455 071 | 463 791 | 396 366 |
| Resultat före skatt | 430 033 | −192 992 | 455 071 | 463 791 | 396 366 |
| Årets resultat | 380 626 | −192 992 | 360 715 | 366 836 | 311 000 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 920 259 | 619 847 | 1 052 639 | 718 431 | 633 184 |
| Kassa & bank | 420 738 | 519 980 | 223 314 | 14 148 | 633 184 |
| Summa tillgångar | 920 259 | 619 847 | 1 052 639 | 718 431 | 633 184 |
| Eget kapital | 695 534 | 464 908 | 907 900 | 647 185 | 530 350 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 0 | 17 736 | 24 625 |
| Kortfristiga skulder | 224 725 | 154 939 | 144 739 | 53 510 | 78 209 |
| Soliditet (%) | 76.0% | 75.0% | 86.0% | 90.0% | 84.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-03
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-12-31
Registrerad: 2021-08-02
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2019-12-31
Registrerad: 2020-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2018-12-31
Registrerad: 2019-07-30
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Highest First AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB