Aktivt företag
MÅL1 Målerientreprenader AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall utföra målnings- och tapetseringsarbeten samt byggnads- och mattläggningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 mars 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tideliusgatan 40 bv
- Postnummer & ort
- 11869 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- MÅL1 Målerientreprenader ABReg 2003-04-07
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2.7 mkr
▲ 15.3%Årets resultat
68 tkr
▼ 47.1%Tillgångar
1.1 mkr
▲ 19.4%Eget kapital
782 tkr
▲ 9.6%Soliditet
68.9%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
521 tkr
▲ 60.0%Totala skulder
353 tkr
▲ 48.9%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 676 386 | 2 320 570 | 2 295 035 | 2 342 426 | 2 505 321 |
| Övriga externa kostnader | 452 942 | 400 597 | 475 758 | - | - |
| Personalkostnader | 1 587 294 | 1 325 184 | 1 231 715 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 88 235 | 167 931 | 175 736 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 92 275 | 168 993 | 175 700 | 417 651 | 7 482 |
| Resultat före skatt | 92 275 | 168 993 | 175 700 | - | - |
| Årets resultat | 68 202 | 129 029 | 133 503 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 48 000 | 57 000 | 15 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 086 661 | 893 669 | 796 486 | - | - |
| Kassa & bank | 520 813 | 325 457 | 437 939 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 134 661 | 950 669 | 811 486 | - | - |
| Eget kapital | 782 016 | 713 813 | 584 784 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 352 645 | 236 856 | 226 702 | - | - |
| Soliditet (%) | 68.9% | 75.1% | 72.1% | 73.0% | 66.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "MÅL1 Målerientreprenader AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB