Aktivt företag
Precision Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-15
Bolaget bedriver konsultverksamhet för att med kommunikation som medel möjliggöra önskad förändring i på samhällsnivå, organisationsnivå, gruppnivå och individnivå. Bolaget bedriver affärsutveckling, produktdesign, författarskap, koncept för ökat välbefinnande samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 juni 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Magnebergsvägen 29
- Postnummer & ort
- 12133 ENSKEDEDALEN
- Registrerat namn
- Precision Consulting ABReg 2009-11-13
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1.2 mkr
▼ 38.7%Årets resultat
16 tkr
▼ 97.7%Tillgångar
3.6 mkr
▼ 15.0%Eget kapital
3.4 mkr
▼ 2.1%Soliditet
104.2%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1.1 mkr
▼ 0.6%Totala skulder
NaN kr
NaN%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 210 968 | 1 976 597 | 2 044 784 | 1 879 748 | 1 586 244 |
| Övriga externa kostnader | 185 184 | 158 483 | 194 210 | 199 361 | 197 326 |
| Personalkostnader | 1 024 040 | 861 589 | 823 046 | 938 191 | 802 398 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −34 449 | 923 989 | 995 261 | 901 041 | 632 601 |
| Resultat e. fin. poster | −61 854 | 921 629 | 994 435 | 1 347 496 | 632 219 |
| Resultat före skatt | 26 146 | 874 524 | 1 064 435 | 1 347 496 | 632 219 |
| Årets resultat | 15 841 | 680 516 | 840 485 | 1 164 719 | 494 264 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 434 563 | 2 461 034 | 2 475 840 | 1 797 083 | 10 561 |
| Omsättningstillgångar | 1 124 503 | 1 727 145 | 1 328 498 | 1 729 105 | 2 214 439 |
| Kassa & bank | 1 087 801 | 1 094 066 | 414 090 | 1 015 813 | 1 943 030 |
| Summa tillgångar | 3 559 066 | 4 188 179 | 3 804 338 | 3 526 188 | 2 225 000 |
| Eget kapital | 3 390 189 | 3 464 347 | 2 993 831 | 2 453 346 | 1 288 627 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | −231 123 | 235 832 | 369 612 | 561 947 | 425 478 |
| Soliditet (%) | 104.2% | 92.0% | 87.9% | 81.0% | 76.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-06-30
Registrerad: 2024-12-03
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-06-30
Registrerad: 2024-01-05
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-06-30
Registrerad: 2022-11-09
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-06-30
Registrerad: 2020-09-09
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Precision Consulting AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enskededalen
Andra registrerade bolag med säte i Enskededalen.
- .M.W. My Way Arts AktiebolagAB
- 1420 Invest ABAB
- 21-0 Media ABAB
- 2S Hightech Investment ABAB
- A5 Stockholm ABAB
- AB AC NilssonAB
- AB Acceptansbyrån KBT Helen AhlströmAB
- AB Effektivitetsrevision - Åke DahlbergAB