Sälgrund Holding AB
Översikt
Bolaget ska direkt eller indirekt förvalta, köpa och sälja aktier och andra värdehandlingar, bidra med riskkapital till samt utveckla nya idéer och uppfinningar inom produkt- och tjänstesektorn, förmedla aktier i bolag kring innovationsprojekt med tillväxtpotential, bistå andra företag i kommersialisering av ny teknik genom aktivt stöd och anskaffning av riskkapital, konsultation inom teknik, affärsutveckling och bolagsfrågor, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 maj 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Smedsbo 10
- C/o
- c/o Anna-Lena Gull
- Postnummer & ort
- 79194 FALUN
- Registrerat namn
- Sälgrund Holding ABReg 2013-07-01
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 460 167 | 741 554 | 1 044 720 | 925 787 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 168 229 | 191 606 | 222 164 | 200 687 | 12 585 |
| Personalkostnader | 88 954 | 251 991 | 546 897 | 307 422 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 206 200 | 297 957 | 277 190 | 567 678 | −12 585 |
| Resultat e. fin. poster | 205 629 | 301 556 | 277 142 | 567 497 | −12 619 |
| Resultat före skatt | 205 629 | 301 556 | 277 142 | 567 497 | −12 619 |
| Årets resultat | 160 641 | 236 800 | 219 034 | 450 963 | −12 619 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 210 000 | 25 000 |
| Omsättningstillgångar | 541 685 | 760 328 | 1 044 177 | 780 021 | 60 102 |
| Kassa & bank | 52 661 | 406 154 | 697 173 | 564 194 | 51 834 |
| Summa tillgångar | 541 685 | 760 328 | 1 044 177 | 990 021 | 85 102 |
| Eget kapital | 342 174 | 381 532 | 444 733 | 525 698 | 74 735 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 199 511 | 378 796 | 599 444 | 464 323 | 10 367 |
| Soliditet (%) | 63.2% | 50.2% | 43.0% | 53.0% | 88.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB