Aktivt företag
Secret sauce AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för aktiebolagets verksamhet är produktion, konceptutveckling och konsulttjänster inom reklam och marknadsföring. Bolaget ska även äga och förvalta såväl värdepapper som fast egendom.
- Registrerat
- 26 augusti 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bredablicksvägen 26
- C/o
- c/o Engström
- Postnummer & ort
- 18142 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Secret sauce ABReg 2013-08-26
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1.2 mkr
▲ 67.8%Årets resultat
600 tkr
▲ 530.9%Tillgångar
4.9 mkr
▲ 4.5%Eget kapital
3.7 mkr
▲ 19.5%Soliditet
85.2%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2.9 mkr
▲ 0.7%Totala skulder
484.4 mdkr
▲ 2.4%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 189 942 | 709 130 | 823 982 | 1 415 389 | 2 853 684 |
| Övriga externa kostnader | 72 318 | 89 032 | 102 593 | 58 876 | 71 598 |
| Personalkostnader | 870 519 | 676 740 | 840 686 | 844 708 | 735 025 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 419 326 | −148 958 | −384 697 | 9 125 | 1 048 477 |
| Resultat e. fin. poster | 530 325 | −107 357 | −384 480 | 6 968 | 1 048 446 |
| Resultat före skatt | 680 325 | −107 357 | 85 520 | 139 968 | 913 446 |
| Årets resultat | 599 786 | −139 190 | 59 715 | 106 990 | 715 043 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 250 216 | 1 300 216 | 1 050 216 | 1 050 216 | 1 050 216 |
| Omsättningstillgångar | 3 677 113 | 3 413 001 | 3 618 916 | 4 119 733 | 4 425 441 |
| Kassa & bank | 2 934 155 | 2 914 051 | 3 117 179 | 3 419 283 | 2 909 169 |
| Summa tillgångar | 4 927 329 | 4 713 217 | 4 669 132 | 5 169 949 | 5 475 657 |
| Eget kapital | 3 680 304 | 3 080 518 | 3 219 708 | 3 159 993 | 3 153 003 |
| Långfristiga skulder | 484 367 | 473 173 | 473 173 | 473 173 | 361 173 |
| Kortfristiga skulder | 112 658 | 109 526 | 176 251 | 186 783 | 461 481 |
| Soliditet (%) | 85.2% | 78.8% | 82.6% | 81.8% | 79.1% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-04
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-04-06
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-12-31
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2019-12-31
Registrerad: 2020-05-27
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Secret sauce AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB
- 1XDL ABAB
- 2 Opinion Finans ABAB