Aktivt företag
Tac-Up Gear AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-28
Bolaget skall importera och försälja konfektion och textilier samt fritids- och äventyrsutrustning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva värdepappershantering. Bolaget skall också utföra konsulttjänster inom området konfektion, textilier, kontakt med fabriker, import och produktutveckling av fritids- och äventyrsutrustning så som kläder, underkläder, jackor, byxor, hattar ,tygmärken, väskor, ryggsäckar, camping och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 november 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jorunvägen 6
- C/o
- Martin Sandgren
- Postnummer & ort
- 18774 TÄBY
- Registrerat namn
- Tac-Up Gear ABReg 2013-01-31
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
244 tkr
▼ 32.2%Årets resultat
12 tkr
▼ 81.5%Tillgångar
1.1 mkr
▼ 3.9%Eget kapital
326 tkr
▲ 3.9%Soliditet
30.9%
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
163 tkr
▲ 1.1%Totala skulder
74.9 mdkr
▼ 3.5%| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 244 378 | 360 400 | 477 818 | 462 723 | 409 281 |
| Övriga externa kostnader | 133 475 | 221 488 | 213 697 | 234 013 | 195 444 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 19 385 | 109 030 | 45 833 | 25 051 | 17 711 |
| Resultat e. fin. poster | 20 615 | 109 670 | 46 059 | 25 051 | 7 046 |
| Resultat före skatt | 15 356 | 82 329 | 46 059 | 25 051 | 7 046 |
| Årets resultat | 12 108 | 65 433 | 36 604 | 24 930 | 7 046 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 140 123 | 1 186 172 | 998 404 | 1 014 663 | 1 056 074 |
| Kassa & bank | 163 428 | 161 582 | 189 423 | 170 150 | 219 664 |
| Summa tillgångar | 1 140 123 | 1 186 172 | 998 404 | 1 014 663 | 1 056 074 |
| Eget kapital | 325 997 | 313 889 | 248 456 | 211 852 | 186 922 |
| Långfristiga skulder | 749 078 | 775 952 | 617 000 | 657 000 | 761 000 |
| Kortfristiga skulder | 32 448 | 68 990 | 132 948 | 145 811 | 108 152 |
| Soliditet (%) | 30.9% | 28.3% | 24.9% | 20.9% | 17.7% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-03
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-04-30
Registrerad: 2025-10-22
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-04-30
Registrerad: 2024-10-22
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-04-30
Registrerad: 2023-11-01
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-04-30
Registrerad: 2022-11-01
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-04-30
Registrerad: 2021-11-09
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-04-30
Registrerad: 2020-10-29
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Tac-Up Gear AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB