Aktivt företag
Taube Kandea AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska bedriva underhåll, service och reparation av fritidsbåtar samt därmed förenlig verksamhet. Konsultverksamhet inom it system till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33150 Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storhagsvägen 22
- C/o
- c/o Hans Taube
- Postnummer & ort
- 12554 ÄLVSJÖ
- Registrerat namn
- Taube Kandea ABReg 2020-10-02
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
806 tkr
▼ 5.3%Årets resultat
168 tkr
▲ 37.4%Tillgångar
1.1 mkr
▼ 3.9%Eget kapital
800 tkr
▼ 8.2%Soliditet
86.9%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
808 tkr
▲ 48.8%Totala skulder
102 tkr
▼ 29.9%| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 805 693 | 850 918 | 797 757 | 1 137 136 | 504 396 |
| Övriga externa kostnader | 163 695 | 242 567 | 147 695 | 379 357 | 125 560 |
| Personalkostnader | 242 914 | 326 415 | 275 410 | 290 038 | 86 908 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 282 759 | 158 415 | 254 896 | 551 589 | 249 148 |
| Resultat e. fin. poster | 283 357 | 157 340 | 255 860 | 551 589 | 249 148 |
| Resultat före skatt | 213 357 | 157 340 | 255 860 | 413 589 | 249 148 |
| Årets resultat | 168 243 | 122 421 | 200 718 | 328 188 | 195 265 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 232 653 | 348 978 | 465 303 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 877 268 | 806 200 | 654 529 | 947 079 | 365 160 |
| Kassa & bank | 807 968 | 543 117 | 342 444 | 687 036 | 280 788 |
| Summa tillgångar | 1 109 921 | 1 155 178 | 1 119 832 | 947 079 | 365 160 |
| Eget kapital | 799 835 | 871 592 | 749 171 | 548 453 | 220 265 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 102 086 | 145 586 | 232 661 | 260 626 | 144 895 |
| Soliditet (%) | 86.9% | 84.9% | 76.7% | 69.5% | 60.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-12-31
Registrerad: 2026-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-07-30
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Taube Kandea AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Älvsjö
Andra registrerade bolag med säte i Älvsjö.
- 08 Nordic Print ABAB
- 08 Tech ABAB
- 19D Holding ABAB
- 2 Falkar ABAB
- 24 BYGG och KAKEL ABAB
- 24h Verksam Psykologi Sverige ABAB
- 26tusen ABAB
- 2F Holding ABAB