Aktivt företag
Vårljus AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet genom att äga och förvalta aktier och andra värdepapper, äga och förvalta fastigheter, förmedla fastigheter, finansiering av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall dock ej driva sådan verksamhet som avses i bankrörelselagen eller lag om kreditmarknadslag, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42130 Anläggning av broar och tunnlar
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Helgas väg 13
- Postnummer & ort
- 43351 ÖJERSJÖ
- Registrerat namn
- Vårljus ABReg 2019-11-28
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
0 kr
Årets resultat
-15 tkr
▲ 35.6%Tillgångar
2.8 mkr
▼ 10.0%Eget kapital
2.8 mkr
▼ 10.0%Soliditet
99.7%
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2.8 mkr
▲ 144.9%Totala skulder
9 tkr
0.0%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 100 000 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 14 849 | 23 072 | 10 255 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −14 849 | −23 072 | 34 745 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −14 849 | −23 072 | 3 983 745 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −14 849 | −23 072 | 3 983 745 | - | - |
| Årets resultat | −14 849 | −23 072 | 3 976 588 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 2 000 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 847 824 | 3 162 673 | 2 094 995 | - | - |
| Kassa & bank | 2 847 824 | 1 162 673 | 9 995 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 847 824 | 3 162 673 | 4 094 995 | - | - |
| Eget kapital | 2 838 667 | 3 153 516 | 4 076 588 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 157 | 9 157 | 18 407 | - | - |
| Soliditet (%) | 99.7% | 99.7% | 99.6% | 100.0% | 100.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Vårljus AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Öjersjö
Andra registrerade bolag med säte i Öjersjö.
- 1912 Holding ABAB
- 2E Software ABAB
- A.A Invest ABAB
- AB CatusafeAB
- AB Centrumbostäder i GöteborgAB
- AC Revision ABAB
- ACA Ekonomi i Öjersjö ABAB
- AccPart ABAB