Aktivt företag
Västerås ÖgonKlinik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Ger ögonvård, inklusive sjuk- och friskvård, samt köpa, äga, förvalta och sälja värdepapper.
- Registrerat
- 7 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Uddstigen 7
- C/o
- c/o Mahmood Cheraghchi
- Postnummer & ort
- 72591 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Västerås ÖgonKlinik ABReg 2016-01-07
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1.9 mkr
▼ 22.8%Årets resultat
216 tkr
▼ 68.5%Tillgångar
2.4 mkr
▼ 8.9%Eget kapital
1.6 mkr
▼ 8.4%Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
477 tkr
▲ 878.9%Totala skulder
109 tkr
▼ 63.1%| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 909 055 | 2 472 582 | 2 316 722 | 2 069 156 | 2 234 555 |
| Övriga externa kostnader | 171 504 | 279 228 | 219 694 | 553 658 | 167 604 |
| Personalkostnader | 1 161 919 | 1 185 466 | 1 113 339 | 911 368 | 695 182 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 359 342 | 814 615 | 802 298 | 646 103 | 1 275 826 |
| Resultat e. fin. poster | 379 099 | 827 414 | 807 046 | 646 308 | 1 275 822 |
| Resultat före skatt | 279 099 | 867 414 | 807 046 | 718 308 | 955 822 |
| Årets resultat | 215 532 | 683 426 | 635 426 | 564 581 | 757 999 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 435 606 | 1 651 896 | 1 312 250 | 1 395 641 | 232 717 |
| Omsättningstillgångar | 941 986 | 958 925 | 1 273 036 | 597 265 | 2 011 249 |
| Kassa & bank | 476 785 | 48 707 | 377 940 | 269 086 | 1 726 267 |
| Summa tillgångar | 2 377 592 | 2 610 821 | 2 585 286 | 1 992 906 | 2 243 966 |
| Eget kapital | 1 604 323 | 1 750 791 | 1 808 364 | 1 172 938 | 1 189 357 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 109 269 | 296 030 | 172 922 | 215 968 | 378 609 |
| Soliditet (%) | - | - | 88.5% | 82.9% | 76.9% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2026-02-28
Registrerad: 2026-04-21
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-02-28
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-02-28
Registrerad: 2024-05-03
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-02-28
Registrerad: 2023-05-05
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Västerås ÖgonKlinik AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB