Aktivt företag
11 Nabo AB
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 11147 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- 11 Nabo ABReg 2021-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,9 mkr
▲ 13,3 %Årets resultat
183 tkr
▲ 17,0 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 21,6 %Eget kapital
213 tkr
▲ 6,5 %Soliditet
11,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
539 tkr
▼ 18,8 %Totala skulder
1,6 mkr
▼ 24,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 5 897 320 | 5 205 167 | 3 036 393 |
| Övriga externa kostnader | 1 152 920 | 1 244 080 | - |
| Personalkostnader | 1 968 943 | 1 872 926 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 356 801 | 193 719 | - |
| Resultat e. fin. poster | 231 639 | 196 862 | 526 657 |
| Resultat före skatt | 231 639 | 196 862 | - |
| Årets resultat | 182 974 | 156 369 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 909 710 | 1 350 040 | - |
| Omsättningstillgångar | 904 528 | 962 965 | - |
| Kassa & bank | 539 327 | 664 297 | - |
| Summa tillgångar | 1 814 238 | 2 313 005 | - |
| Eget kapital | 212 511 | 199 537 | - |
| Långfristiga skulder | 1 015 812 | 1 500 800 | - |
| Kortfristiga skulder | 585 915 | 612 668 | - |
| Soliditet (%) | 11,7 % | 8,6 % | 19,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,0 mkr (2022) till 5,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 183 tkr, en nettomarginal på 3,1 %.
- Soliditeten var 11,7 % vid årets slut, ned från 19,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+39,4 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
86,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB