Aktivt företag

116 Produktion AB

AB Org.nr 5569156317
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva ljud och musikverksamhet i alla dess former och media. Bedriva konsultverksamhet inom ljudproduktion, bild och hemsidor. Bolaget kommer också att bedriva utbildning och information om ljudproduktion samt idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
17 december 2012
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
11639 STOCKHOLM
Registrerat namn
116 Produktion ABReg 2012-12-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,3 mkr
▼ 14,2 %
Årets resultat
165 tkr
▼ 29,3 %
Tillgångar
1,8 mkr
▲ 3,7 %
Eget kapital
1,5 mkr
▲ 8,2 %
Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
742 tkr
▲ 41,4 %
Totala skulder
175 tkr
▼ 0,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 305 638 1 520 919 1 304 381 1 279 932 1 465 929
Övriga externa kostnader 307 724 360 379 390 398 - -
Personalkostnader 810 834 777 383 791 787 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 158 294 296 627 44 296 - -
Resultat e. fin. poster 158 461 294 921 44 955 122 283 385 413
Resultat före skatt 209 461 294 921 135 955 - -
Årets resultat 164 621 232 983 106 009 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 188 125 188 962 194 241 - -
Omsättningstillgångar 1 593 842 1 529 636 1 343 678 - -
Kassa & bank 741 842 524 778 481 562 - -
Summa tillgångar 1 781 967 1 718 598 1 537 919 - -
Eget kapital 1 510 946 1 396 325 1 213 342 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 175 021 175 273 177 577 - -
Soliditet (%) 89,0 % 88,0 % 86,0 % 85,0 % 84,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 14,2 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 165 tkr, en nettomarginal på 12,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 89,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför 116 Produktion AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →