Aktivt företag
17 Svets & Mek AB
Översikt
Bolaget ska utföra svets- och mektjänster inom tung industri hos uppdragsgivare.
- Registrerat
- 30 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skälbygatan 108
- Postnummer & ort
- 72476 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- 17 Svets & Mek ABReg 2020-10-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▲ 12,1 %Årets resultat
-50 tkr
▼ 143,7 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 33,5 %Eget kapital
637 tkr
▼ 7,2 %Soliditet
35,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
206 tkr
▼ 33,3 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 74,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 703 971 | 2 412 930 | 2 951 652 | 1 893 000 | 1 920 000 |
| Övriga externa kostnader | 662 065 | 920 374 | 1 706 068 | - | - |
| Personalkostnader | 2 092 006 | 1 546 341 | 1 258 624 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −7 058 | 177 173 | 139 362 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −49 577 | 142 565 | 139 336 | 16 000 | 511 000 |
| Resultat före skatt | −49 577 | 142 565 | 139 336 | - | - |
| Årets resultat | −49 577 | 113 515 | 110 667 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 906 119 | 920 748 | 127 276 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 924 627 | 450 687 | 502 488 | - | - |
| Kassa & bank | 205 504 | 308 180 | 151 785 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 830 746 | 1 371 435 | 629 764 | - | - |
| Eget kapital | 637 408 | 686 984 | 573 469 | - | - |
| Långfristiga skulder | 692 395 | 620 601 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 500 943 | 63 850 | 56 295 | - | - |
| Soliditet (%) | 35,0 % | 50,0 % | 91,0 % | 89,0 % | 82,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 12,1 % jämfört med 2024, till 2,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 50 tkr, en nettomarginal på −1,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 35,0 % vid årets slut, ned från 89,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, metallegoarbeten (SNI 25530). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−7,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
901 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB