Aktivt företag
19 Nitton AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Konsultverksamhet med fokus mot projektledning och konsultation inom industriella processer.
- Registrerat
- 16 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillkvarnvägen 1
- C/o
- Elfrida Lange
- Postnummer & ort
- 83772 DUVED
- Registrerat namn
- 19 Nitton ABReg 2026-04-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 11,0 %Årets resultat
165 tkr
▼ 44,5 %Tillgångar
474 tkr
▼ 34,4 %Eget kapital
281 tkr
▼ 23,5 %Soliditet
59,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
256 tkr
▼ 46,5 %Totala skulder
193 tkr
▼ 45,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 257 947 | 1 133 714 | 1 124 440 | 976 278 | 266 505 |
| Övriga externa kostnader | 54 114 | 42 713 | 72 840 | 43 327 | 35 648 |
| Personalkostnader | 995 757 | 733 908 | 934 866 | 1 114 596 | 246 629 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 208 504 | 357 093 | 118 634 | −170 003 | −12 291 |
| Resultat e. fin. poster | 207 747 | 357 626 | 118 258 | −170 408 | −12 521 |
| Resultat före skatt | 207 747 | 357 626 | 118 258 | −170 408 | −12 521 |
| Årets resultat | 164 899 | 297 044 | 118 258 | −170 408 | −12 521 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 474 211 | 722 343 | 535 504 | 396 938 | 309 500 |
| Kassa & bank | 255 910 | 478 196 | 390 539 | 109 208 | 195 548 |
| Summa tillgångar | 474 211 | 722 343 | 535 504 | 396 938 | 309 500 |
| Eget kapital | 280 872 | 366 973 | 169 930 | 51 671 | 71 079 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 193 339 | 355 370 | 365 574 | 345 267 | 238 421 |
| Soliditet (%) | 59,2 % | 50,8 % | 31,7 % | 13,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 217 tkr (2020) till 1,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 165 tkr, en nettomarginal på 13,1 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 59,2 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+47,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
58,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Duved
Andra registrerade bolag med säte i Duved.
- A.Isaksson Åre ABAB
- Acriseigan ABAB
- Acrisolutio ABAB
- Adgie Consulting ABAB
- Aevi Wellness ABAB
- Ahlbergs hårvård ABAB
- Airway Med International ABAB
- All in vision ABAB