Aktivt företag
1KOMMA5 Installation AB
Översikt
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom energi- branschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 maj 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Basargränd 4
- C/o
- c/o 1KOMMA5 grader AB
- Postnummer & ort
- 21532 MALMÖ
- Registrerat namn
- 1KOMMA5 Installation ABReg 2026-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
46,4 mkr
▲ 8,5 %Årets resultat
603 tkr
▲ 172,7 %Tillgångar
12,3 mkr
▲ 51,0 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 146,2 %Soliditet
8,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
47
Medelantal
Kassa & bank
4,4 mkr
▲ 80,6 %Totala skulder
11,3 mkr
▲ 46,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 46 355 240 | 42 709 616 | 32 076 331 | 0 | - |
| Övriga externa kostnader | 9 511 908 | 10 066 268 | - | - | - |
| Personalkostnader | 27 098 641 | 28 536 414 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 196 709 | −823 870 | −5 997 211 | −10 000 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 5 193 638 | −828 750 | −5 990 624 | −10 000 | 0 |
| Resultat före skatt | 602 888 | −828 750 | - | - | 0 |
| Årets resultat | 602 888 | −828 750 | - | - | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 577 490 | 1 163 581 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 11 733 168 | 6 987 811 | - | - | 50 000 |
| Kassa & bank | 4 438 835 | 2 457 533 | - | - | 50 000 |
| Summa tillgångar | 12 310 658 | 8 151 392 | 4 840 443 | 50 000 | 50 000 |
| Eget kapital | 1 015 297 | 412 409 | - | - | 50 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 295 361 | 7 738 983 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 8,2 % | 5,1 % | 25,6 % | 80,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 32,1 mkr (2023) till 46,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 603 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,2 % vid årets slut, ned från 80,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+20,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
986 tkr
47 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB