2050 Consulting AB
Översikt
Företaget ska bedriva företagsrådgivning i konsultform samt förenlig verksamhet. Företaget ska även förvalta värdepapper. All verksamhet i företaget ska ske i syfte att bidra till Goda affärer på en planet i balans, det betyder att utföra sin verksamhet på ett finansiellt, miljömässigt och socialt ansvarsfullt sätt.
- Registrerat
- 28 september 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skeppsbron 32, 3 tr
- Postnummer & ort
- 11130 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- 2050 Consulting ABReg 2013-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 82 857 257 | 70 029 025 | 57 756 000 | 39 208 000 | 31 259 708 |
| Övriga externa kostnader | 9 514 235 | 8 378 124 | - | - | 4 217 873 |
| Personalkostnader | 58 094 100 | 43 839 994 | - | - | 21 455 866 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 238 731 | 1 389 090 | - | - | 1 722 471 |
| Resultat e. fin. poster | 3 339 771 | 1 348 915 | 2 982 000 | 1 739 000 | 1 715 639 |
| Resultat före skatt | 2 604 771 | 993 915 | - | - | 1 369 639 |
| Årets resultat | 1 984 866 | 709 526 | - | - | 1 054 625 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 102 891 | 801 421 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 22 356 427 | 21 548 206 | - | - | 13 127 821 |
| Kassa & bank | 3 769 645 | 7 056 205 | - | - | 2 965 881 |
| Summa tillgångar | 23 459 318 | 22 349 627 | - | - | 13 127 821 |
| Eget kapital | 5 528 823 | 3 348 844 | - | - | 1 919 908 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 660 495 | 16 465 783 | - | - | 10 022 413 |
| Soliditet (%) | 34,6 % | 24,0 % | 26,3 % | 20,5 % | 21,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 7 år i rad, från 18,5 mkr (2017) till 82,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 34,6 % vid årets slut, upp från 20,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
2 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB