Aktivt företag

21 Studio AB

AB Org.nr 5592627102
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Bolaget skall bedriva frisörsalong och försäljning av hårvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 juli 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 96210 Frisörer och barberare
Bransch (SNI)
SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Högbergsgatan 45 B
C/o
C/o Zarif Safi
Postnummer & ort
61930 TROSA
Registrerat namn
21 Studio ABReg 2025-04-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
762 tkr
▼ 18,3 %
Årets resultat
26 tkr
▲ 1043,8 %
Tillgångar
94 tkr
▲ 96,7 %
Eget kapital
68 tkr
▲ 60,0 %
Soliditet
72,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
62 tkr
▲ 698,6 %
Totala skulder
26 tkr
▲ 394,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 761 739 932 766 112 798 23 999 137 223
Övriga externa kostnader 239 067 82 145 32 857 23 638 142 672
Personalkostnader 552 - - 0 4 712
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 37 783 2 743 16 741 361 2 339
Resultat e. fin. poster 36 909 2 799 16 692 361 2 337
Resultat före skatt 36 909 2 799 16 692 361 2 337
Årets resultat 25 563 2 235 13 244 287 1 839
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 94 116 47 849 47 308 27 698 27 337
Kassa & bank 62 116 7 778 8 299 27 500 12 201
Summa tillgångar 94 116 47 849 47 308 27 698 27 337
Eget kapital 68 168 42 605 40 370 27 126 26 839
Långfristiga skulder 10 368 0 3 067 - -
Kortfristiga skulder 15 580 5 244 3 871 572 498
Soliditet (%) 72,4 % 89,0 % 85,3 % 97,9 % 98,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 18,3 % jämfört med 2024, till 762 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 26 tkr, en nettomarginal på 3,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 72,4 % vid årets slut, ned från 97,9 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−18,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+159,9 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
6,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför 21 Studio AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-20 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Trosa

Andra registrerade bolag med säte i Trosa.

Alla företag i Trosa →