Registrerat, ej verksamt
2C Sverige AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning, utbildning, och konsultverksamhet inom områdena program och hårdvara samt friskvård, import och försäljning av alkoholhaltiga drycker, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 oktober 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Djurgårdsvägen 6
- Postnummer & ort
- 75646 UPPSALA
- Registrerat namn
- 2C Sverige ABReg 2000-10-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
-19 tkr
▼ 38,5 %Tillgångar
8,7 mkr
▼ 2,9 %Eget kapital
8,7 mkr
▼ 3,0 %Soliditet
99,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
704 tkr
▼ 26,0 %Totala skulder
44 tkr
0,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 1 382 467 | 2 668 072 |
| Övriga externa kostnader | 26 498 | 15 669 | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −26 498 | −15 669 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −19 168 | −13 842 | 232 644 | 895 485 | 1 404 952 |
| Resultat före skatt | −19 168 | −13 842 | - | - | - |
| Årets resultat | −19 168 | −13 842 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 000 000 | 8 000 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 705 383 | 969 551 | - | - | - |
| Kassa & bank | 703 612 | 951 447 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 8 705 383 | 8 969 551 | - | - | - |
| Eget kapital | 8 661 343 | 8 925 511 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 44 040 | 44 040 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 99,5 % | 99,5 % | 99,3 % | 93,9 % | 90,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 19 tkr.
- Soliditeten var 99,5 % vid årets slut, upp från 93,9 % (2022).
Avkastning på eget kapital
−0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB