Aktivt företag
2Complete AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva uthyrning av personal, rekrytering, konsultation samt utbildning inom personalfrågor och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juni 2010
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sveavägen 33
- Postnummer & ort
- 11134 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- 2Complete ABReg 2010-08-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
66,1 mkr
▼ 16,2 %Årets resultat
-1,9 mkr
▼ 24057,8 %Tillgångar
15,6 mkr
▼ 10,4 %Eget kapital
1,3 mkr
▼ 37,6 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
72
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▼ 56,1 %Totala skulder
14,4 mkr
▼ 6,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 66 095 431 | 78 919 524 | 90 196 000 | 70 526 000 | 59 260 534 |
| Övriga externa kostnader | 17 433 374 | 15 900 215 | - | - | 11 425 164 |
| Personalkostnader | 33 182 708 | 32 872 195 | - | - | 26 910 108 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −4 168 968 | −166 327 | - | - | 294 877 |
| Resultat e. fin. poster | −4 128 531 | −177 686 | 7 574 000 | 4 664 000 | 286 841 |
| Resultat före skatt | −1 878 531 | 22 314 | - | - | 286 841 |
| Årets resultat | −1 878 531 | 7 841 | - | - | 208 933 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 300 000 | 300 000 | - | - | 300 000 |
| Omsättningstillgångar | 15 348 109 | 17 170 457 | - | - | 11 629 503 |
| Kassa & bank | 3 902 853 | 8 882 150 | - | - | 2 981 042 |
| Summa tillgångar | 15 648 109 | 17 470 457 | - | - | 11 929 503 |
| Eget kapital | 1 293 618 | 2 072 150 | - | - | 4 411 969 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 354 491 | 15 398 307 | - | - | 7 517 534 |
| Soliditet (%) | 8,0 % | 12,0 % | 48,0 % | 42,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 90,2 mkr (2022) till 66,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 1,9 mkr, en nettomarginal på −2,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−145,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
918 tkr
72 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-12-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB