Aktivt företag
3P arkitektur AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom arkitektur, bygg- teknik, projekt- och byggvägledning inom byggnadsprojekt samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 mars 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71110 Arkitektverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 72351 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- 3P arkitektur ABReg 2013-05-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▼ 24,3 %Årets resultat
-127 tkr
▼ 168,9 %Tillgångar
362 tkr
▼ 60,3 %Eget kapital
271 tkr
▼ 31,9 %Soliditet
75,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Totala skulder
92 tkr
▼ 71,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 477 002 | 1 951 797 | 2 923 715 | 3 309 000 | 3 044 000 |
| Övriga externa kostnader | 734 939 | 702 871 | 905 033 | - | - |
| Personalkostnader | 1 035 834 | 1 357 807 | 1 620 727 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −290 460 | −139 153 | 106 195 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −314 995 | −157 218 | 107 760 | 753 000 | 478 000 |
| Resultat före skatt | −126 995 | −47 218 | 202 760 | - | - |
| Årets resultat | −126 995 | −47 219 | 158 677 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 563 | 20 983 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 349 797 | 891 040 | 980 457 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 362 360 | 912 023 | 980 457 | - | - |
| Eget kapital | 270 793 | 397 788 | 445 007 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 91 567 | 326 235 | 237 450 | - | - |
| Soliditet (%) | 75,0 % | 64,0 % | 69,5 % | 81,4 % | 46,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 3,3 mkr (2022) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 127 tkr, en nettomarginal på −8,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 75,0 % vid årets slut, ned från 81,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, arkitektverksamhet (SNI 71110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−8,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−16,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−46,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
739 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB