Aktivt företag
4 Seasons Market AB
Översikt
Livsmedelsbutik samt inköp och försäljning av livsmedelsprodukter inom Sverige.
- Registrerat
- 5 juni 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blåsvädersgatan 12
- Postnummer & ort
- 41832 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- 4 Seasons Market ABReg 2023-06-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 19,5 %Årets resultat
71 tkr
▲ 29,7 %Tillgångar
265 tkr
▲ 97,1 %Eget kapital
193 tkr
▲ 120,6 %Soliditet
72,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
52 tkr
▼ 31,7 %Totala skulder
72 tkr
▲ 53,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 960 276 | 2 435 704 | 1 019 120 |
| Övriga externa kostnader | 576 798 | 535 744 | 201 029 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 87 514 | 73 547 | 11 338 |
| Resultat e. fin. poster | 86 843 | 72 921 | 10 071 |
| Resultat före skatt | 86 843 | 72 921 | 10 071 |
| Årets resultat | 70 691 | 54 520 | 7 970 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 265 076 | 134 461 | −47 089 |
| Kassa & bank | 51 648 | 75 674 | 63 157 |
| Summa tillgångar | 265 076 | 134 461 | −47 089 |
| Eget kapital | 193 013 | 87 490 | 32 970 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 72 063 | 46 971 | −80 059 |
| Soliditet (%) | 72,8 % | 65,1 % | -70,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 19,5 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 71 tkr, en nettomarginal på 3,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,8 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
36,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- \"Föräldrakooperativet Polarna\", ekonomisk föreningEK
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- &Thensome Holding ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB