Aktivt företag
42 Sthlm Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva reklamverksamhet, kommunikation och marknadsföring ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 juli 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Erik Dahlbergsgatan 32
- Postnummer & ort
- 11532 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- 42 Sthlm AktiebolagReg 1997-12-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
231 tkr
▲ 5,3 %Årets resultat
39 tkr
▲ 208,1 %Tillgångar
250 tkr
▲ 29,8 %Eget kapital
214 tkr
▲ 22,1 %Soliditet
85,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
162 tkr
▲ 24,2 %Totala skulder
36 tkr
▲ 105,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 231 457 | 219 739 | 144 157 | 406 767 | 314 164 |
| Övriga externa kostnader | 105 574 | 92 061 | - | - | - |
| Personalkostnader | 66 142 | 47 200 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 51 323 | 16 585 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 51 299 | 17 031 | −4 651 | 54 064 | −42 772 |
| Resultat före skatt | 51 299 | 17 031 | - | - | - |
| Årets resultat | 38 806 | 12 596 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 500 | 2 500 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 247 957 | 190 511 | - | - | - |
| Kassa & bank | 161 501 | 130 069 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 250 457 | 193 011 | 175 401 | 233 683 | 210 225 |
| Eget kapital | 214 204 | 175 398 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 36 253 | 17 613 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 85,5 % | 90,9 % | 92,8 % | 93,0 % | 82,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 144 tkr (2024) till 231 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 39 tkr, en nettomarginal på 16,8 %.
- Soliditeten var 85,5 % vid årets slut, ned från 93,1 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,3 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−7,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
18,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
231 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-09-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB