Aktivt företag
4G Action AB
Översikt
Bolaget skall bedriva träning och tävling med hästar, uppfödning och handel med hästar samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 21111 MALMÖ
- Registrerat namn
- 4G Action ABReg 2018-05-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
179 tkr
▲ 8,5 %Årets resultat
-251 tkr
▼ 2,7 %Tillgångar
438 tkr
▲ 27,7 %Eget kapital
56 tkr
▲ 8,4 %Soliditet
12,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
98 tkr
▲ 9701,0 %Totala skulder
382 tkr
▲ 31,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 179 398 | 165 397 | 184 394 | 327 000 | 23 000 |
| Övriga externa kostnader | 27 355 | 25 186 | 20 926 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −250 648 | −244 030 | −79 407 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −250 630 | −244 055 | −79 385 | −167 000 | −354 000 |
| Resultat före skatt | −250 630 | −244 055 | −79 385 | - | - |
| Årets resultat | −250 630 | −244 055 | −79 385 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 276 846 | 314 740 | 255 300 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 161 215 | 28 250 | 47 930 | - | - |
| Kassa & bank | 98 010 | 1 000 | 177 | - | - |
| Summa tillgångar | 438 061 | 342 990 | 303 230 | - | - |
| Eget kapital | 56 200 | 51 830 | 51 685 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 381 861 | 291 160 | 251 545 | - | - |
| Soliditet (%) | 12,8 % | 15,1 % | 17,0 % | 54,4 % | 48,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 8,5 % jämfört med 2024, till 179 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 251 tkr, en nettomarginal på −139,7 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 12,8 % vid årets slut, ned från 54,4 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,42).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, tävling med hästar (SNI 93191). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−139,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−139,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−18,1 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
0,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-02-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-03-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-10-31)
Registrerad: 2022-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-10-31)
Registrerad: 2021-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-10-31)
Registrerad: 2020-02-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB