Aktivt företag
64-UpTown Image AB
Översikt
Bolaget skall utveckla, producera, marknadsföra och sälja reklam, informations- och mediaprodukter. Bedriva konsultverksamhet inom berörda områden. Charter, bud och transport i mobil miljö samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 april 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73119 Övrig reklamverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 53202 Bud- och kurirverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 75308 UPPSALA
- Registrerat namn
- 64-UpTown Image ABReg 2012-04-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
623 tkr
▲ 15,0 %Årets resultat
369 tkr
▼ 1,1 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 17,4 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 19,8 %Soliditet
83,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 28,5 %Totala skulder
266 tkr
▲ 6,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 622 609 | 541 400 | 417 000 | 212 000 | 62 400 |
| Övriga externa kostnader | 80 369 | 60 751 | - | - | 32 831 |
| Personalkostnader | 7 863 | 0 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 470 926 | 472 350 | - | - | 4 927 |
| Resultat e. fin. poster | 469 056 | 470 130 | 342 000 | 178 000 | 4 738 |
| Resultat före skatt | 469 056 | 470 130 | - | - | 4 738 |
| Årets resultat | 368 660 | 372 826 | - | - | 4 738 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 591 032 | 1 355 517 | - | - | 311 784 |
| Kassa & bank | 1 466 782 | 1 141 767 | - | - | 274 673 |
| Summa tillgångar | 1 591 032 | 1 355 517 | - | - | 311 784 |
| Eget kapital | 1 325 363 | 1 106 704 | - | - | 311 784 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 265 669 | 248 813 | - | - | 0 |
| Soliditet (%) | 83,3 % | 81,6 % | 83,9 % | 83,9 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 212 tkr (2021) till 623 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 369 tkr, en nettomarginal på 59,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 83,3 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig reklamverksamhet (SNI 73119). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
75,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
59,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+43,2 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
27,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB