Aktivt företag
800 grader AB
Översikt
Bolaget skall bedriva pizzeria med bar samt cateringverksamhet och matlagningskurser samt därmed förenlig verksamhet. Dessutom konsultverksamhet inom reklam, grafisk formgivning, illustration, fotografi och film samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 maj 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 11621 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- 800 grader ABReg 2019-07-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,0 mkr
▲ 13,9 %Årets resultat
562 tkr
▲ 3,0 %Tillgångar
2,0 mkr
▼ 11,5 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 17,7 %Soliditet
54,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 12,5 %Totala skulder
925 tkr
▼ 31,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 005 857 | 8 786 190 | 7 453 000 | 6 735 000 | 7 701 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 478 422 | 1 301 874 | - | - | - |
| Personalkostnader | 4 659 712 | 3 902 923 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 716 397 | 698 073 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 718 441 | 700 588 | 102 000 | −75 000 | 1 028 000 |
| Resultat före skatt | 718 441 | 700 588 | - | - | - |
| Årets resultat | 562 374 | 545 852 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 184 686 | 147 057 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 818 803 | 2 115 778 | - | - | - |
| Kassa & bank | 1 297 618 | 1 483 416 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 003 489 | 2 262 835 | - | - | - |
| Eget kapital | 1 078 000 | 915 627 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 925 489 | 1 347 208 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 54,0 % | 40,0 % | 45,0 % | 39,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 6,7 mkr (2021) till 10,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 562 tkr, en nettomarginal på 5,6 %.
- Soliditeten var 54,0 % vid årets slut, upp från 39,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
52,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB