Aktivt företag
800 grader pizza på Södermalm AB
Översikt
Bolaget skall bedriva pizzeria med bar samt cateringverksamhet och matlagningskurser samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall dessutom bedriva konsultverksamhet inom reklam, grafisk formgivning, illustration, fotografi och film samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 juni 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Götgatan 69
- Postnummer & ort
- 11621 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- 800 grader pizza på Södermalm ABReg 2019-08-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,7 mkr
▲ 12,5 %Årets resultat
1,3 mkr
▲ 31,6 %Tillgångar
4,9 mkr
▲ 45,9 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 29,1 %Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▲ 28,6 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 60,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 729 452 | 12 207 676 | 11 104 487 | 8 587 000 | 6 676 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 068 850 | 1 542 160 | 1 338 053 | - | - |
| Personalkostnader | 5 183 839 | 4 947 776 | 4 347 495 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 003 178 | 1 621 749 | 1 425 226 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 996 084 | 1 618 782 | 1 423 581 | 779 000 | 385 000 |
| Resultat före skatt | 1 596 084 | 1 218 782 | 1 060 581 | - | - |
| Årets resultat | 1 253 593 | 952 346 | 835 796 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 342 532 | 203 456 | 396 434 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 586 121 | 3 175 570 | 2 474 347 | - | - |
| Kassa & bank | 3 891 284 | 3 025 060 | 1 919 615 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 928 653 | 3 379 026 | 2 870 781 | - | - |
| Eget kapital | 1 304 107 | 1 010 514 | 1 338 168 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 264 546 | 1 408 512 | 972 613 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 35,8 % | 62,1 % | 52,8 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 6,7 mkr (2021) till 13,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 9,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
96,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB