Aktivt företag
A-be AB
Översikt
Bolaget skall bedriva styling för modefotografering och modevisningar, konsultverksamhet inom mode, hår, makeup samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 11253 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- A-be ABReg 2020-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 2,7 %Årets resultat
371 tkr
▼ 23,4 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 19,3 %Eget kapital
636 tkr
▲ 23,5 %Soliditet
64,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
895 tkr
▼ 16,5 %Totala skulder
465 tkr
▼ 8,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 460 727 | 1 422 968 | 1 026 580 | 1 101 000 | 1 280 000 |
| Övriga externa kostnader | 110 251 | 86 433 | 75 736 | - | - |
| Personalkostnader | 698 159 | 610 824 | 646 867 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 646 410 | 714 704 | 283 664 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 647 898 | 715 289 | 286 978 | 341 000 | 493 000 |
| Resultat före skatt | 477 898 | 615 289 | 306 978 | - | - |
| Årets resultat | 370 795 | 484 131 | 242 820 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 150 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 395 839 | 1 295 757 | 802 291 | - | - |
| Kassa & bank | 894 639 | 1 071 757 | 601 861 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 545 839 | 1 295 757 | 802 291 | - | - |
| Eget kapital | 635 536 | 514 741 | 273 610 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 465 303 | 506 016 | 353 681 | - | - |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 56,6 % | 51,4 % | 44,7 % | 46,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2023) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 371 tkr, en nettomarginal på 25,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut, upp från 44,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
44,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
58,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB