Aktivt företag
A-DSGN AB
Översikt
Bolaget ska designa, tillverka och marknadsföra kläder, accessoarer och andra modeartiklar samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juni 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Bransch (SNI)
- SNI 46420 Partihandel med kläder och skodon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- 5237
- C/o
- c/o Xent Redovisning AB
- Postnummer & ort
- 10245 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- A-DSGN ABReg 2023-06-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 148,5 %Årets resultat
-29 tkr
▲ 41,4 %Tillgångar
5,9 mkr
▼ 0,9 %Eget kapital
5,4 mkr
▼ 0,5 %Soliditet
92,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
279 tkr
▼ 57,7 %Totala skulder
430 tkr
▼ 5,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 471 596 | 592 287 | 333 261 |
| Övriga externa kostnader | 2 287 387 | 3 710 173 | 1 705 288 |
| Personalkostnader | 1 521 146 | 1 126 854 | 84 583 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −4 182 780 | −5 516 584 | −2 215 806 |
| Resultat e. fin. poster | −4 183 805 | −5 516 064 | −2 215 064 |
| Resultat före skatt | −29 070 | −49 626 | 736 |
| Årets resultat | −29 070 | −49 626 | 736 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 649 932 | 864 688 | 516 469 |
| Omsättningstillgångar | 5 227 354 | 5 066 868 | 2 252 420 |
| Kassa & bank | 278 977 | 659 797 | 391 594 |
| Summa tillgångar | 5 877 286 | 5 931 556 | 2 768 889 |
| Eget kapital | 5 447 040 | 5 476 110 | 1 525 736 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 430 246 | 455 446 | 1 243 153 |
| Soliditet (%) | 92,7 % | 92,3 % | 55,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 148,5 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 29 tkr, en nettomarginal på −2,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,7 % vid årets slut, upp från 55,1 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−284,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+148,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
491 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB