Registrerat, ej verksamt
A Franzén Juridik AB
Översikt
Bolaget ska bedriva juridisk rådgivning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 mars 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69101 Advokatbyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Postnummer & ort
- 11733 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- A Franzén Juridik ABReg 2026-04-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
293 tkr
▲ 19,7 %Årets resultat
206 tkr
▲ 1628,1 %Tillgångar
276 tkr
▼ 24,0 %Eget kapital
243 tkr
▲ 549,6 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
25 tkr
▲ 27780,0 %Totala skulder
33 tkr
▼ 89,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 292 644 | 244 428 | 227 647 | 263 968 |
| Övriga externa kostnader | 77 953 | 87 944 | - | - |
| Personalkostnader | 2 044 | 153 914 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 212 647 | −12 924 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 205 817 | −13 459 | −43 854 | −93 648 |
| Resultat före skatt | 205 817 | −13 459 | - | - |
| Årets resultat | 205 671 | −13 459 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 276 346 | 363 405 | - | - |
| Kassa & bank | 25 092 | 90 | - | - |
| Summa tillgångar | 276 346 | 363 405 | - | - |
| Eget kapital | 243 096 | 37 425 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 33 250 | 325 980 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 10,3 % | 4,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 228 tkr (2022) till 293 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 206 tkr, en nettomarginal på 70,3 %.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, upp från 30,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, advokatbyråverksamhet (SNI 69101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
72,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
70,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,5 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
84,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
293 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB