Aktivt företag
A. M. Pumptjänst Aktiebolag
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva golv- och ytbeläggningar med pumpteknik, bedriva försäljning och service av hydraliska pumpar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 mars 2007
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ridspögatan 20
- Postnummer & ort
- 21377 MALMÖ
- Registrerat namn
- A. M. Pumptjänst AktiebolagReg 2007-09-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
7,5 mkr
▲ 29,4 %Årets resultat
251 tkr
▲ 116,4 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 31,2 %Eget kapital
2,3 mkr
▲ 12,3 %Soliditet
58,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 25,8 %Totala skulder
2,0 mkr
▲ 106,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 524 193 | 5 815 474 | 6 396 000 | 11 086 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 009 352 | 921 848 | - | - |
| Personalkostnader | 1 279 811 | 1 641 757 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 252 491 | 87 765 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 324 793 | 152 517 | 12 000 | 1 225 000 |
| Resultat före skatt | 324 793 | 152 517 | - | - |
| Årets resultat | 251 464 | 116 200 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 027 548 | 872 347 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 437 840 | 3 294 622 | - | - |
| Kassa & bank | 1 388 704 | 1 871 422 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 465 388 | 4 166 969 | - | - |
| Eget kapital | 2 290 334 | 2 038 870 | - | - |
| Långfristiga skulder | 702 347 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 332 707 | 988 099 | - | - |
| Soliditet (%) | 58,5 % | 70,7 % | 72,3 % | 71,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 29,4 % jämfört med 2025, till 7,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 251 tkr, en nettomarginal på 3,3 %.
- Soliditeten var 58,5 % vid årets slut, ned från 71,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−12,1 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
11,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB