Aktivt företag
A. SAUNA AB
Översikt
Bolaget skall utveckla, tillverka, marknadsföra och idka handel med spa-, bastu- och hudvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet. Samt konsultverksamhet inom marknadsföring.
- Registrerat
- 27 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 11632 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- A. SAUNA ABReg 2023-01-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
51 tkr
▼ 38,5 %Årets resultat
-2 tkr
▼ 10,8 %Tillgångar
99 tkr
▼ 32,4 %Eget kapital
88 tkr
▼ 2,3 %Soliditet
91,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
91 tkr
▼ 29,2 %Totala skulder
7 tkr
▼ 78,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 50 985 | 82 950 | 202 629 |
| Övriga externa kostnader | 60 831 | 54 220 | 46 132 |
| Personalkostnader | 198 | 99 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −22 091 | −7 062 | 111 120 |
| Resultat e. fin. poster | −20 685 | −6 782 | 111 613 |
| Resultat före skatt | −2 085 | −1 882 | 83 713 |
| Årets resultat | −2 085 | −1 882 | 66 469 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 99 036 | 146 425 | 174 700 |
| Kassa & bank | 91 230 | 128 901 | 174 700 |
| Summa tillgångar | 99 036 | 146 425 | 174 700 |
| Eget kapital | 87 502 | 89 587 | 91 469 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 134 | 33 838 | 55 331 |
| Soliditet (%) | 91,9 % | 73,7 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 2 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 91,9 % vid årets slut, upp från 65,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−49,8 % per år
2023 till 2025
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB