a. Setterwall Management AB
Översikt
Bolaget skall sälja konsulttjänster, helhetslösningar och anordna evenemang inom digitala tjänster, verksamhetsutveckling, projektledning, IT, musik, konst, kultur samt bedriva handel inom hälsa, inredning och presentbranschen samt äga och förvalta fast och lös egendom och annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juli 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 11242 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- a. Setterwall Management ABReg 2024-01-24
- Registrerat namn
- F-SETReg 2016-03-22
- Registrerat namn
- SetspireReg 2016-03-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 678 467 | 1 460 247 | 769 936 | 437 999 | 1 006 341 |
| Övriga externa kostnader | 173 232 | 210 756 | 156 169 | 146 182 | 181 461 |
| Personalkostnader | 578 005 | 754 733 | 613 390 | 504 416 | 655 970 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −113 239 | 490 026 | 235 081 | −18 036 | 168 910 |
| Resultat e. fin. poster | −111 810 | 490 026 | 235 081 | −18 655 | 206 759 |
| Resultat före skatt | 43 157 | 441 308 | 280 370 | −18 655 | 206 759 |
| Årets resultat | 24 255 | 335 344 | 214 879 | −20 807 | 162 868 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 058 457 | 1 063 189 | 1 067 921 | 1 072 653 | 1 050 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 043 833 | 1 426 330 | 706 045 | 688 038 | 916 362 |
| Kassa & bank | 1 041 352 | 1 243 207 | 435 540 | 664 287 | 876 601 |
| Summa tillgångar | 2 102 290 | 2 489 519 | 1 773 966 | 1 760 691 | 1 966 362 |
| Eget kapital | 1 180 362 | 1 156 107 | 820 763 | 605 884 | 626 691 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 379 723 | 636 240 | 304 749 | 461 064 | 645 928 |
| Soliditet (%) | 76,6 % | 68,7 % | 75,3 % | 65,7 % | 59,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 53,5 % jämfört med 2022, till 678 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 24 tkr, en nettomarginal på 3,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,6 % vid årets slut, upp från 65,7 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB