Aktivt företag
A Tengsved Konsult AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom miljö, deponi, förorenad jord, jordbruk, projektledning.
- Registrerat
- 24 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 75752 UPPSALA
- Registrerat namn
- A Tengsved Konsult ABReg 2014-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
13 tkr
▼ 92,6 %Årets resultat
-6 tkr
▼ 138,7 %Tillgångar
665 tkr
▼ 5,9 %Eget kapital
461 tkr
▼ 1,3 %Soliditet
91,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
61 tkr
▼ 35,3 %Totala skulder
15 tkr
▼ 39,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 504 | 169 523 | 445 451 | 1 644 000 | 284 000 |
| Övriga externa kostnader | 39 769 | 86 553 | 108 416 | - | - |
| Personalkostnader | 5 000 | 57 568 | 213 947 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −32 497 | 25 221 | 123 065 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −31 833 | 24 323 | 126 117 | 607 000 | 252 000 |
| Resultat före skatt | −5 833 | 24 323 | 126 117 | - | - |
| Årets resultat | −6 306 | 16 296 | 97 438 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 588 454 | 588 454 | 558 454 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 76 971 | 118 943 | 271 650 | - | - |
| Kassa & bank | 61 168 | 94 511 | 115 689 | - | - |
| Summa tillgångar | 665 425 | 707 397 | 830 104 | - | - |
| Eget kapital | 460 820 | 467 126 | 490 830 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 605 | 24 271 | 123 274 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,9 % | 90,3 % | 79,8 % | 69,4 % | 48,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 13 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 6 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 91,9 % vid årets slut, upp från 69,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 3 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−92,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−54,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−1,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-08-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-08-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB