Aktivt företag
A Wallin Consulting AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet med inriktning mot maskiningenjör samt äga och förvalta värdepapper, fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bryggvägen 5
- Postnummer & ort
- 58275 LINKÖPING
- Registrerat namn
- A Wallin Consulting ABReg 2023-04-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 25,6 %Årets resultat
293 tkr
▲ 95,1 %Tillgångar
655 tkr
▲ 13,6 %Eget kapital
424 tkr
▲ 11,4 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
582 tkr
▲ 16,6 %Totala skulder
231 tkr
▲ 17,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 361 476 | 1 084 306 | 706 303 | 706 303 |
| Övriga externa kostnader | 80 731 | 65 890 | 35 148 | 35 148 |
| Personalkostnader | 889 734 | 829 100 | 412 986 | 412 986 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 370 733 | 189 316 | 258 169 | 258 169 |
| Resultat e. fin. poster | 369 641 | 189 334 | 258 183 | 258 183 |
| Resultat före skatt | 369 641 | 189 334 | 258 183 | 258 183 |
| Årets resultat | 293 271 | 150 337 | 205 003 | 205 003 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 654 841 | 576 660 | 400 315 | 400 315 |
| Kassa & bank | 581 567 | 498 631 | 239 582 | 239 582 |
| Summa tillgångar | 654 841 | 576 660 | 400 315 | 400 315 |
| Eget kapital | 423 611 | 380 340 | 230 003 | 230 003 |
| Långfristiga skulder | 5 017 | 2 555 | 2 555 | 2 555 |
| Kortfristiga skulder | 226 213 | 193 765 | 167 757 | 167 757 |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 66,0 % | 57,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 25,6 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 293 tkr, en nettomarginal på 21,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, upp från 57,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
69,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Linköping
Andra registrerade bolag med säte i Linköping.
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- 0xc9 ABAB
- 0xEC Cyber ABAB
- 111:ans Avloppsspolning & filmning i östergötland ABAB
- 111:ans Spolbil filmning vvs & el ABAB
- 1969 Sweden ABAB
- 2 Doost ABAB
- 2 Yildiz ABAB