Aktivt företag
AB Borås Bil & Bärgningstjänst
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget ska bedriva reparationsservice samt bärgning av bilar, äga och förvalta fastigheter, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 juni 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52211 Bärgning avseende landtransport
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Katrinedalsgatan 24
- Postnummer & ort
- 50451 BORÅS
- Registrerat namn
- AB Borås Bil & BärgningstjänstReg 2005-06-13
- Registrerat namn
- Ulricehamns-bärgarnReg 2005-06-13
- Registrerat namn
- Svenljunga-BärgarnReg 2005-06-13
- Registrerat namn
- Borås-bärgarnReg 2005-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
23,4 mkr
▲ 6,3 %Årets resultat
1,6 mkr
▲ 106,4 %Tillgångar
17,6 mkr
▲ 2,9 %Eget kapital
4,2 mkr
▲ 34,1 %Soliditet
48,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
3,7 mkr
▼ 4,1 %Totala skulder
7,9 mkr
▼ 10,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 23 375 393 | 21 980 483 | 19 482 228 | 18 263 607 | 14 005 463 |
| Övriga externa kostnader | 9 108 608 | 9 558 397 | 7 712 193 | 6 599 690 | 5 008 356 |
| Personalkostnader | 9 335 205 | 7 895 571 | 6 933 035 | 6 347 459 | 6 052 479 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 626 938 | 2 999 819 | 3 094 115 | 3 114 537 | 699 882 |
| Resultat e. fin. poster | 2 310 976 | 2 670 241 | 2 952 959 | 3 072 437 | 612 040 |
| Resultat före skatt | 2 014 439 | 974 828 | 2 985 438 | 2 324 489 | 558 243 |
| Årets resultat | 1 574 662 | 762 999 | 2 433 236 | 1 835 911 | 435 440 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 094 549 | 10 883 822 | 5 886 137 | 5 335 228 | 5 281 726 |
| Omsättningstillgångar | 8 494 350 | 6 207 837 | 6 046 335 | 6 676 773 | 3 316 953 |
| Kassa & bank | 3 720 545 | 3 880 007 | 3 059 181 | 5 601 234 | 1 921 126 |
| Summa tillgångar | 17 588 899 | 17 091 659 | 11 932 472 | 12 012 001 | 8 598 679 |
| Eget kapital | 4 229 691 | 3 155 029 | 3 892 030 | 2 958 794 | 1 122 883 |
| Långfristiga skulder | 3 180 254 | 4 160 962 | 1 162 730 | 948 894 | 942 370 |
| Kortfristiga skulder | 4 676 295 | 4 569 546 | 3 267 003 | 4 281 125 | 3 058 186 |
| Soliditet (%) | 48,9 % | 42,6 % | 56,6 % | 49,9 % | 44,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 14,0 mkr (2020) till 23,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,6 mkr, en nettomarginal på 6,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 48,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, bärgning avseende landtransport (SNI 52211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+13,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
37,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB