Aktivt företag
AB Caldestam
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 6088
- Postnummer & ort
- 10232 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- AB CaldestamReg 2009-03-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
110 tkr
▲ 5500100,0 %Årets resultat
69 tkr
▼ 56,5 %Tillgångar
214,7 mkr
▲ 92,4 %Eget kapital
59,5 mkr
▲ 0,1 %Soliditet
28,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
7,2 mkr
▼ 41,2 %Totala skulder
154,8 mkr
▲ 199,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 110 000 | −2 | 0 | 616 000 | 548 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 089 113 | 533 464 | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −979 113 | −533 466 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −630 707 | 151 999 | −370 000 | 48 433 000 | −4 391 000 |
| Resultat före skatt | 69 293 | 159 448 | - | - | - |
| Årets resultat | 69 294 | 159 449 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 198 071 988 | 92 454 699 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 16 581 180 | 19 137 473 | - | - | - |
| Kassa & bank | 7 248 225 | 12 321 616 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 214 653 168 | 111 592 172 | - | - | - |
| Eget kapital | 59 494 002 | 59 424 708 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 149 293 691 | 48 543 691 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 464 719 | 3 223 017 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 28,0 % | 53,0 % | 52,0 % | 49,0 % | 13,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 69 tkr, en nettomarginal på 63,0 %.
- Soliditeten var 28,0 % vid årets slut, ned från 49,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−890,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
63,0 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−33,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB