Aktivt företag
AB Eventbud
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom områdena bud, transporter och lagringstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 mars 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Upplagsvägen 38
- Postnummer & ort
- 11755 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- AB EventbudReg 2022-10-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,7 mkr
▲ 26,4 %Årets resultat
213 tkr
▲ 176,3 %Tillgångar
6,1 mkr
▲ 28,9 %Eget kapital
593 tkr
▼ 57,0 %Soliditet
19,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
713 tkr
▲ 4,4 %Totala skulder
4,8 mkr
▲ 81,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 674 019 | 9 237 500 | 7 886 310 | 7 243 000 | 3 720 000 |
| Övriga externa kostnader | 6 258 796 | 5 203 283 | 4 217 738 | - | - |
| Personalkostnader | 4 483 290 | 3 091 272 | 1 818 587 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 312 055 | 188 028 | 959 417 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 274 415 | 153 145 | 947 889 | 1 023 000 | 300 000 |
| Resultat före skatt | 274 415 | 153 145 | 543 719 | - | - |
| Årets resultat | 212 638 | 76 973 | 418 770 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 787 148 | 780 370 | 645 887 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 286 571 | 3 931 275 | 4 293 230 | - | - |
| Kassa & bank | 712 527 | 682 299 | 2 628 492 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 073 719 | 4 711 645 | 4 939 117 | - | - |
| Eget kapital | 592 833 | 1 380 196 | 1 303 223 | - | - |
| Långfristiga skulder | 729 160 | 369 112 | 592 484 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 057 556 | 2 268 167 | 2 349 240 | - | - |
| Soliditet (%) | 19,0 % | 41,0 % | 38,0 % | 31,0 % | 13,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 2,9 mkr (2020) till 11,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 213 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 19,0 % vid årets slut, ned från 31,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB