Aktivt företag

AB Ewa Muhr AB

AB Org.nr 5564709029
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva tandvård, att äga och förvalta fast egendom samt svenska och utländska värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
20 juli 1993
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86230 Tandläkarverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Bransch (SNI)
SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Östra Ågatan 15
Postnummer & ort
75322 UPPSALA
Registrerat namn
AB Ewa Muhr ABReg 2010-09-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
229 tkr
▼ 65,0 %
Årets resultat
-844 tkr
▲ 37,3 %
Tillgångar
1,5 mkr
▼ 43,9 %
Eget kapital
1,3 mkr
▼ 42,2 %
Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
600 tkr
▼ 57,7 %
Totala skulder
175 tkr
▼ 53,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 229 167 654 862 1 097 597 1 716 038 1 276 355
Övriga externa kostnader 784 132 970 704 995 922 - -
Personalkostnader 454 611 750 140 728 994 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −842 466 −1 414 854 −913 301 - -
Resultat e. fin. poster −843 500 −1 344 869 −851 309 −247 880 5 390
Resultat före skatt −843 500 −1 344 869 −640 309 - -
Årets resultat −843 500 −1 344 869 −640 309 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 851 497 1 012 497 1 173 500 - -
Omsättningstillgångar 614 424 1 601 042 3 066 753 - -
Kassa & bank 600 489 1 419 441 3 051 625 - -
Summa tillgångar 1 465 921 2 613 539 4 240 253 - -
Eget kapital 1 290 616 2 234 116 3 578 985 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 175 305 379 423 661 268 - -
Soliditet (%) 88,0 % 85,5 % 84,4 % 87,0 % 89,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,7 mkr (2022) till 229 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 844 tkr, en nettomarginal på −368,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 88,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−367,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−368,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−65,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−34,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−65,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
115 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför AB Ewa Muhr AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-09-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Uppsala

Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.

Alla företag i Uppsala →