Aktivt företag
AB Fail Better
Översikt
Bolaget ska bedriva konsult- och utbildningsverksamhet inom psykoterapi och hälsovård med handledning, psykologisk utredning och behandling, stress- och smärthantering, vidare tillhandahålla undertextning för TV och bio samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 december 2010
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 74300 Översättning och tolkning
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kjellmansgatan 12, 1 tr
- Postnummer & ort
- 41463 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- AB Fail BetterReg 2011-03-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
118 tkr
▼ 40,9 %Årets resultat
236 tkr
▲ 1419,8 %Tillgångar
595 tkr
▲ 2,8 %Eget kapital
301 tkr
▼ 4,6 %Soliditet
75,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
117 tkr
▼ 2,8 %Totala skulder
110 tkr
▲ 38,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 117 806 | 199 216 | - |
| Övriga externa kostnader | 98 652 | 126 434 | - |
| Personalkostnader | 12 676 | 15 084 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 112 477 | 56 899 | - |
| Resultat e. fin. poster | 275 032 | 29 763 | 234 000 |
| Resultat före skatt | 275 032 | 5 763 | - |
| Årets resultat | 235 579 | −17 850 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 14 000 | 52 422 | - |
| Omsättningstillgångar | 580 667 | 525 828 | - |
| Kassa & bank | 117 043 | 120 462 | - |
| Summa tillgångar | 594 667 | 578 250 | - |
| Eget kapital | 301 259 | 315 680 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 110 408 | 79 570 | - |
| Soliditet (%) | 75,1 % | 79,7 % | 70,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 40,9 % jämfört med 2025, till 118 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 236 tkr, en nettomarginal på 200,0 %.
- Soliditeten var 75,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
95,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
200,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,9 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
78,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- \"Föräldrakooperativet Polarna\", ekonomisk föreningEK
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- &Thensome Holding ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB