Aktivt företag
AB Sangrecastello
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget ska äga, förvalta, utveckla och hyra ut fastigheter, samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Verksamheten kan omfatta både bostads- och kommersiella fastigheter, inklusive nyproduktion, renovering och försäljning av fastigheter. Bolaget kan även bedriva konsultverksamhet inom fastighetsutveckling, fastighetsförvaltning och fastighetsekonomi.
- Registrerat
- 6 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Domaregatan24
- Postnummer & ort
- 59835 VIMMERBY
- Registrerat namn
- AB SangrecastelloReg 2025-04-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
216 tkr
▼ 67,8 %Årets resultat
-2 tkr
▼ 102,4 %Tillgångar
105 tkr
▼ 42,9 %Eget kapital
95 tkr
▼ 1,8 %Soliditet
90,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
104 tkr
▲ 38,8 %Totala skulder
10 tkr
▼ 88,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 216 002 | 671 792 |
| Övriga externa kostnader | 24 557 | 28 687 |
| Personalkostnader | 193 836 | 552 727 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −2 391 | 90 378 |
| Resultat e. fin. poster | −1 707 | 90 583 |
| Resultat före skatt | −1 707 | 90 583 |
| Årets resultat | −1 707 | 71 959 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 104 832 | 183 437 |
| Kassa & bank | 104 372 | 75 174 |
| Summa tillgångar | 104 832 | 183 437 |
| Eget kapital | 95 252 | 96 959 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 580 | 86 478 |
| Soliditet (%) | 90,9 % | 52,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 67,8 % jämfört med 2023, till 216 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2 tkr, en nettomarginal på −0,8 %.
- Soliditeten var 90,9 % vid årets slut, upp från 52,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−67,8 %
2023 till 2024
Omsättning per anställd
216 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vimmerby
Andra registrerade bolag med säte i Vimmerby.
- A.E. Bil & Traktor AktiebolagAB
- A&M Skattegården kommanditbolagKB
- ÅÅ Tak & Plåt ABAB
- AB E.Hammars mäklarbyråAB
- AB Kompasskonsult i VimmerbyAB
- AB Mek o Maskin RumskullaAB
- AB SangreforteAB
- AB SangremadreAB