Aktivt företag
Abesso AB
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 januari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Härbregatan 60
- Postnummer & ort
- 72481 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Abesso ABReg 2024-06-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,6 mkr
▲ 2407,2 %Årets resultat
-82 tkr
▼ 2316,1 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 1176,0 %Eget kapital
51 tkr
▲ 10,2 %Soliditet
2,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
85 tkr
▲ 85322,2 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 1628,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 618 614 | 303 874 | 0 | 0 | 69 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 216 170 | 155 888 | 2 984 | - | - |
| Personalkostnader | 2 923 295 | 35 668 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −47 382 | 4 857 | −2 984 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −82 306 | 3 714 | −2 984 | −8 000 | −70 000 |
| Resultat före skatt | −82 306 | 3 714 | −2 984 | - | - |
| Årets resultat | −82 306 | 3 714 | −2 984 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 417 417 | 55 003 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 688 587 | 110 044 | 53 362 | - | - |
| Kassa & bank | 84 568 | 99 | 51 359 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 106 004 | 165 047 | 53 362 | - | - |
| Eget kapital | 50 810 | 46 116 | 42 402 | - | - |
| Långfristiga skulder | 316 660 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 738 534 | 118 931 | 10 960 | - | - |
| Soliditet (%) | 2,4 % | 27,9 % | 79,5 % | 80,5 % | 30,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 82 tkr, en nettomarginal på −1,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 2,4 % vid årets slut, ned från 80,5 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,40).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,1 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
0,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
847 tkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB