Aktivt företag
Abilea Consulting AB
Översikt
Konsultverksamhet inom IT-management, digitala flöden inom detaljhandel, IT-strategier, rådgivning,
- Registrerat
- 21 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stigbergsgatan 31
- C/o
- c/o Abilea Consulting AB
- Postnummer & ort
- 72341 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Abilea Consulting ABReg 2016-06-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,5 mkr
▲ 6,9 %Årets resultat
708 tkr
▲ 21,8 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 21,2 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 24,2 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
396 tkr
▲ 1,1 %Totala skulder
317 tkr
▼ 11,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 546 524 | 2 381 810 | 2 404 473 | 2 072 159 | 2 092 458 |
| Övriga externa kostnader | 305 571 | 294 730 | 324 164 | - | - |
| Personalkostnader | 1 129 511 | 1 092 765 | 1 057 466 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 111 442 | 994 315 | 1 022 843 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 110 810 | 994 905 | 1 021 428 | 710 304 | 904 648 |
| Resultat före skatt | 905 810 | 744 905 | 821 428 | - | - |
| Årets resultat | 708 355 | 581 510 | 643 158 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 960 000 | 1 471 000 | 980 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 313 018 | 1 228 706 | 1 228 011 | - | - |
| Kassa & bank | 395 757 | 391 382 | 584 355 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 273 018 | 2 699 706 | 2 208 011 | - | - |
| Eget kapital | 2 091 315 | 1 683 629 | 1 402 119 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 316 703 | 356 077 | 395 892 | - | - |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 82,0 % | 78,0 % | 80,0 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 6,9 % jämfört med 2025, till 2,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 708 tkr, en nettomarginal på 27,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
43,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+5,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
33,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-08-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB