Aktivt företag
AC Mac Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Företaget ska bedriva konsultverksamhet med fokus sälj mot Spel- och vadhållning industrin.
- Registrerat
- 1 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 92000 Spel- och vadhållningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fjätursvägen 20
- C/o
- Andrew Maclean
- Postnummer & ort
- 19265 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- AC Mac Consulting ABReg 2022-03-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,6 mkr
▼ 44,8 %Årets resultat
1,4 mkr
▼ 52,7 %Tillgångar
5,6 mkr
▲ 22,5 %Eget kapital
4,9 mkr
▲ 24,3 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
5,4 mkr
▲ 23,3 %Totala skulder
737 tkr
▲ 11,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 617 624 | 4 743 059 | 2 892 337 |
| Övriga externa kostnader | 127 381 | 112 687 | 158 073 |
| Personalkostnader | 860 602 | 992 363 | 1 169 638 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 629 642 | 3 619 450 | 1 564 625 |
| Resultat e. fin. poster | 1 732 376 | 3 646 163 | 1 564 656 |
| Resultat före skatt | 1 732 376 | 3 646 163 | 1 564 656 |
| Årets resultat | 1 368 724 | 2 891 122 | 1 239 518 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 611 605 | 4 579 363 | 1 446 830 |
| Kassa & bank | 5 400 227 | 4 378 905 | 1 247 541 |
| Summa tillgångar | 5 611 605 | 4 579 363 | 1 446 830 |
| Eget kapital | 4 874 365 | 3 920 640 | 1 264 518 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 737 241 | 658 723 | 182 312 |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 86,0 % | 87,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 44,8 % jämfört med 2024, till 2,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 52,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, spel- och vadhållningsverksamhet (SNI 92000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
52,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−44,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
28,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB