Acceptive AB
Översikt
Konsultverksamhet inom IT, programmering, systemutveckling, ledarskap, förändring, rekrytering, projektledning, samt därmed förenlig verksamhet. Utveckling och försäljning av programvara. Utveckling och drift av webbsidor. Utbildning och föreläsningsverksamhet inom IT, ledarskap, personlig utveckling, mat, dryck. (Även som konsult) Textproduktion (produktion av läromedel, böcker, artiklar, marknadsföring) (Även som konsult) Catering och Restaurangverksamhet, försäljning av mat och dryck. (Även som konsult) Event (exempelvis festarrangemang eller marknadsföringsevent) (Även som konsult) Underhållning (såsom DJ, musikproduktion, musikläggning) (Även som konsult) Researrangör och därmed förenlig verksamhet. (Även som konsult) Rekrytering och bemanning åt tredje part. Uthyrning av fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet. Handel med värdepapper. Försäljning av tjänster inom ovanstående områden, även åt tredje part.
- Registrerat
- 2 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 77210 Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 21147 MALMÖ
- Registrerat namn
- Acceptive ABReg 2019-10-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 855 930 | 617 401 | 742 404 | 1 319 700 | 1 176 726 |
| Övriga externa kostnader | 92 576 | 63 854 | 38 627 | - | - |
| Personalkostnader | 1 018 628 | 656 899 | 956 504 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 724 543 | −106 087 | −260 236 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 725 343 | −107 327 | −269 196 | 491 505 | 346 063 |
| Resultat före skatt | 600 343 | −107 327 | −144 196 | - | - |
| Årets resultat | 522 546 | −107 327 | −144 196 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 363 | 2 725 | 5 400 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 933 881 | 129 466 | 265 031 | - | - |
| Kassa & bank | 617 388 | 70 805 | 253 909 | - | - |
| Summa tillgångar | 935 244 | 132 191 | 270 431 | - | - |
| Eget kapital | 634 964 | 112 419 | 219 746 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 175 280 | 19 772 | 50 685 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 85,0 % | 81,0 % | 70,0 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 200,6 % jämfört med 2024, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 523 tkr, en nettomarginal på 28,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 70,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB