Aktivt företag
access HR i Västerås AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom HR som bidrar till att företag och organisationer utvecklas genom operationellt och strategiskt HR-stöd oavsett bransch och storlek.
- Registrerat
- 15 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västra Utanbygatan 14 A
- Postnummer & ort
- 72216 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- access HR i Västerås ABReg 2018-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
906 tkr
▲ 110,9 %Årets resultat
234 tkr
▼ 49,4 %Tillgångar
4,0 mkr
▲ 9,5 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 7,0 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,7 mkr
▲ 4,1 %Totala skulder
339 tkr
▲ 49,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 905 896 | 429 521 | 532 323 | 1 202 690 | 702 047 |
| Övriga externa kostnader | 48 949 | 48 075 | 84 815 | - | - |
| Personalkostnader | 570 912 | 332 400 | 359 596 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 288 521 | 49 046 | 63 932 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 296 073 | 115 913 | 150 149 | 692 020 | 458 375 |
| Resultat före skatt | 296 073 | 593 913 | 150 149 | - | - |
| Årets resultat | 234 012 | 462 529 | 116 903 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 007 614 | 3 660 895 | 3 762 472 | - | - |
| Kassa & bank | 3 748 145 | 3 600 501 | 3 614 714 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 007 614 | 3 660 895 | 3 762 472 | - | - |
| Eget kapital | 3 562 838 | 3 328 826 | 2 866 297 | - | - |
| Långfristiga skulder | 167 074 | 167 154 | 167 154 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 171 702 | 58 915 | 145 021 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 93,2 % | 88,5 % | 88,2 % | 88,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 110,9 % jämfört med 2024, till 906 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 234 tkr, en nettomarginal på 25,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+110,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
906 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB