Aktivt företag
Accord Skylt & Reklam AB
Översikt
Skylt och reklam produktion, tryckeri, dekaler, bildekor.
- Registrerat
- 3 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 63100 Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lundavägen 56T
- Postnummer & ort
- 21225 MALMÖ
- Registrerat namn
- Accord Skylt & Reklam ABReg 2017-10-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,9 mkr
▲ 13,2 %Årets resultat
432 tkr
▲ 12,0 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 13,2 %Eget kapital
521 tkr
▲ 11,1 %Soliditet
49,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
40 tkr
▼ 59,4 %Totala skulder
655 tkr
▲ 19,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 874 628 | 2 539 300 | 3 009 414 | 2 201 804 | 1 730 046 |
| Övriga externa kostnader | 1 075 152 | 642 272 | 616 526 | - | - |
| Personalkostnader | 510 991 | 556 794 | 782 356 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 571 140 | 491 059 | 824 894 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 558 767 | 489 312 | 819 756 | 9 642 | −75 833 |
| Resultat före skatt | 558 767 | 489 312 | 619 756 | - | - |
| Årets resultat | 431 954 | 385 554 | 490 784 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 246 495 | 391 606 | 359 413 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 130 076 | 824 127 | 999 724 | - | - |
| Kassa & bank | 39 856 | 98 169 | 180 827 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 376 571 | 1 215 733 | 1 359 137 | - | - |
| Eget kapital | 521 199 | 469 244 | 483 690 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 655 372 | 546 489 | 675 447 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,4 % | 51,7 % | 47,3 % | -0,7 % | -1,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 13,2 % jämfört med 2024, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 432 tkr, en nettomarginal på 15,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 49,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
82,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2021-04-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB