Aktivt företag
Acoutronic Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva försäljning av produkter inom akustik-, vibrations-, och elektronikområdet samt bildbehandlingsut- rustning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 oktober 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46641 Partihandel med mät- och precisionsinstrument
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rådjursstigen, 1
- Postnummer & ort
- 17076 SOLNA
- Registrerat namn
- Acoutronic AktiebolagReg 1987-10-06
- Registrerat namn
- VibratronicReg 1989-12-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
26,3 mkr
▲ 25,3 %Årets resultat
3,7 mkr
▲ 28,3 %Tillgångar
15,7 mkr
▲ 99,8 %Eget kapital
6,4 mkr
▲ 65,7 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
13,1 mkr
▲ 221,9 %Totala skulder
7,5 mkr
▲ 236,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 26 284 198 | 20 976 457 | 20 060 519 |
| Övriga externa kostnader | 1 520 777 | 1 445 229 | 1 508 683 |
| Personalkostnader | 3 206 347 | 2 375 332 | 2 433 880 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 678 183 | 3 471 135 | 3 639 036 |
| Resultat e. fin. poster | 4 722 210 | 3 648 700 | 3 677 321 |
| Resultat före skatt | 4 722 210 | 3 648 700 | 3 302 321 |
| Årets resultat | 3 730 327 | 2 907 797 | 2 606 454 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 170 165 | 287 052 | 335 573 |
| Omsättningstillgångar | 15 516 664 | 7 563 554 | 6 481 289 |
| Kassa & bank | 13 065 645 | 4 058 574 | 4 023 868 |
| Summa tillgångar | 15 686 829 | 7 850 606 | 6 816 862 |
| Eget kapital | 6 379 917 | 3 849 589 | 3 441 793 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 549 912 | 2 244 017 | 1 618 069 |
| Soliditet (%) | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 20,1 mkr (2023) till 26,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,7 mkr, en nettomarginal på 14,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med mät- och precisionsinstrument (SNI 46641). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
58,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
13,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB